0
Ako sa vyrába kabát

Ako sa vyrába kabát

Značka HE-Ó pôsobí na módnom trhu od roku 1990 s poslaním výroby kabátov. Vo svojom portfóliu má široký sortiment kvalitných kabátov rôznych druhov a typov. A ako to vlastne všetko začalo? Pani Helena Švancárová bola vyučenou krajčírkou v zákazkovej dielni. Kedysi taktiež šila aj pre svoje kamarátky, kde sa inšpirovala nápadmi módneho žurnálu - Burdy. Začala zapájať vlastnú fantáziu a kreativitu, a postupne nadobúdala vlastnú víziu, preto sa rozhodla tvoriť vlastné návrhy. Vďaka tomuto talentu sa rozhodla založiť firmu Helena Švancárová – HE-Ó, postupom času aj e-shop, ktorý nájdete na doméne www.kabaty.sk.

Ako proces výroby kabátov prebieha? To sa vám pokúsime priblížiť v tomto článku.


  • Vízia - Na samotnom počiatku je potrebné mať nápad a predstavu, teda tzv. víziu pre základ dizajnu akéhokoľvek kabátu. 
  • Výber materiálu - Následne sa vyberú materiály pre výrobu kabátov, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie normy kvalít. To zahŕňa výber vrchného materiálu kabátu – tzv. flaušu; ďalej je to lepivá vložka, tzv. vlizelín, ktorá spevňuje švy kabátu; vatelín – vďaka ktorému je kabát vyteplený a nakoniec sa vyberie podšívka. Po dôkladnom výbere materiálu a jeho odsúhlasení pokračujeme k ďalšiemu kroku - k tvorbe vzorky. 
  • Tvorba vzorky - Aby sme vám tento krok objasnili, je nutné najskôr víziu preniesť na papier, z ktorého vytvoríme tzv. papierový strih. Ten následne používame pri tvorbe prvej vzorky. Čo sa ale s týmto papierovým strihom ďalej robí? Papierový strih sa naukladá na všetky vyššie spomenuté materiály, ktoré sme už vybrali, a to tak, aby bola spotreba materiálu čo najnižšia a boli sme šetrní k prírode. Tým chceme podotknúť, že neplytváme materiálom ale snažíme sa vyrábať čo najúspornejšie. Sme ekologicky zmýšľajúca firma s dôrazom na životné prostredie.
  • Rysovanie strihu na papier - Po uložení papierového strihu sa špendlíkmi prichytí o materiál. Vzorka sa ďalej vystrihne podľa jednotlivých dielikov. Následne sa jednotlivé diely podlepia spomínaným vlizelínom pod lisom s vysokou teplotou a  tlakom. Keď už máme všetky dieliky vyrezané a podlepené, odovzdáme ich na dielňu našim šikovným krajčírkam, ktoré kabát ušijú. 
  • Chybičky krásy - Ušitú vzorku oblečieme na modelku a tím odborníkov hľadá na kabáte chybičky krásy, potenciálne zmeny, detaily ktoré je potrebné odstrániť.
  • Digitalizácia - Po vychytaní všetkých nedostatkov a odsúhlasení vzorky, ju odovzdáme strihovému konštruktérovi, ktorý prevedie strih z analógovej, t.j. hmatateľnej/papierovej formy do zdigitalizovanej. Následne zo zdigitalizovanej formy vytvoríme ešte ďalšiu vzorku – tzv. klon, ktorý sa vyrobí a opäť oblečie na modelku. Po odkontrolovaní klonu sa zdigitalizovaný strih rozmnoží podľa veľkosti v rozmere od 34 do veľkosti 60, a to preto, aby sme uspokojili vás všetkých, naši milí zákazníci.   
  • Objednávka - Ďalej príde vaša objednávka, či už ste náš veľkoobchodný odberateľ alebo si želáte aby sme vám ušili kabátik podľa vašich predstáv priamo na mieru.  Môžete tak urobiť buď osobne v našich salónikoch na Moyzesovej 966, Žilina alebo na Bottovej 37/5, Žilina; telefonicky na tel. č.: 0903 550 720; alebo na našom e-shope www.kabaty.sk, kde nájdete okrem iných aj našich 10 najpredávanejších kabátov.
  • Výroba - V poslednom kroku sa proces výroby opakuje, kde sa už nepoužíva papierový strih ale len zdigitalizovaný. Na základe vašich mier necháme istú voľnosť na potrebných dieloch, ktoré v prípade potreby upravíme tak, aby vám kabátik sadol ako uliaty. Následne sa kabát vystrihne, ušije a odkontroluje tímom odborníkov.
  • Ukončenie objednávky - Po splnení všetkých vyššie uvedených krokoch vás telefonicky kontaktujeme a kabátik dôkladne zabalíme tak, aby sa pri preprave nepoškodil. 

Ak vás proces našej výroby zaujal natoľko, že si chcete kabát objednať, môžete tak urobiť na našom e-shope. A aby sme nezabudli, pamätajte, že srdce výroby je vo firme HE-Ó, nepracujeme so žiadnymi kúpenými šablónami či strihmi od dodávateľov. Rovnako treba podotknúť, že bez našich zamestnancov, či už bývalých alebo súčasných by firma nemohla fungovať, za čo sme im veľmi vďační. A vám, naši verní zákazníci, by sme chceli touto cestou taktiež poďakovať za každý nákup a podporu našej značky. Patrí vám jedno obrovské ďakujem!©